...jak to všechno začalo...

petra-hrackoteka-blog

Firmy, které umožňují práci zdravotně a sociálně znevýhodněným lidem, mají v civilizovaném světě své stabilní místo. Někde jsou podmínky pro jejich provozování snazší, jinde složitější. Naše republika zatím stále patří k zemím, kde podnikání v této oblasti není výhodné a hlavně jednoduché, a tak se mnoho podnikatelů do zřizování takových firem nehrne. Výjimky se ale najdou.

Jednou z nich je Hračkotéka.

Dvě dámy Jana Řehořková a Barbora Vignerová, již šestým rokem nabízejí rodičům a jejich dětem možnost poznávat svět, v němž hrát si je jedna velká radost. Jejich Hračkotéka poskytuje ale mnohem víc - je místem, kde mohou pracovat lidé se zdravotním postižením. Kamarádky a kolegyně se poznaly při studiu ergoterapie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „Už tehdy se, i s ohledem na obor, který jsme studovaly, zrodil prvopočátek nápadu pomáhat lidem s nějakým znevýhodněním,“ vzpomíná Jana a Barbora ji doplňuje: „Tuším, že někdy v druháku jsme si říkaly, že bychom jednou chtěly vymyslet nějaký projekt, který by pomáhal“. Mezitím se ale obě staly matkami. „Hledaly jsme tehdy nějaké kvalitní a hezké hračky, ale na našem trhu jsme nenašly žádné, které by nás oslovily, a tak jsme založily e-shop s hračkami z Francie,“ podotýká Barbora. Když byly děti větší, vrátily se kamarádky k myšlence projektu, který by pomáhal znevýhodněným lidem. Napřed uvažovaly o kavárně, ale pak se usnesly, že vyjdou z již existujícího podnikání a propojí e-shop s hračkami se zaměstnáváním zdravotně postižených. Ze začátku obě dámy zaměstnávaly hendikepované lidi pouze jako výpomoc před Vánocemi, kdy bylo víc objednávek. Pak ale Jana odjela do Belgie. „Vrátila jsem se naprosto nadšená z toho, jak tam fungují tak zvané sociální firmy. V prádelnách, kavárnách, zahradnictvích a jinde pracovali znevýhodnění lidé a města takový druh podnikání podporovala. Firmy nemusely platit nájem a měly další různé výhody,“ vzpomíná Jana na první impuls, který vedl k tomu, že se s Barborou rozhodly vrhnout se do nového rozměru svého podnikání – otevření kamenné prodejny. „Na začátku nám pomohl Operačního program Praha Adaptabilita (Evropský sociální fond), díky kterému jsme mohly Hračkotéku otevřít a začít zaměstnávat lidi se zdravotním znevýhodněním,“ říká Barbora a Jana ji doplňuje: „V rámci projektu a dotace jsme také nabízely trénink pracovních dovedností, který pomáhal těmto lidem začlenit se do normálního života“.

Nádherné dřevěné hračky, nostalgické káči, netradiční pexesa, úžasné kufříky, pastelky, papírové skládanky, krásné knihy .... to vše a mnohem víc najdete v Hračkotéce. Kromě toho vás ale přivítá milá prodavačka na vozíku, která se s úsměvem zeptá, jestli vám může s výběrem pomoci. „Všechny pracovní pozice u nás patří zdravotně postiženým,“ říká Jana Řehořková, podle které je o práci v Hračkotéce neuvěřitelný zájem, ale počet míst je omezený, a tak zde na poloviční úvazek pracuje devět lidí. „Bohužel nejsme nafukovací. Ale je skvělé zjistit, že lidé s postižením nechtějí sedět doma. Chtějí pracovat, i když to rozhodně není o ohromném výdělku, ale spíš o přivýdělku k invalidnímu důchodu. Oni ale chtějí být užiteční a mezi lidmi,“ popisuje Barbora Vignerová. A jaké to je pomáhat lidem, kteří by jinak v podstatě neměli šanci sehnat zaměstnání? Obě majitelky se shodují na tom, že i když se nejedná právě o bezproblémový druh podnikání, mají především dobrý pocit z toho, že mohou pomáhat. „Navíc s každým člověkem a jeho handicapem se učíme něco nového"

Zpět do obchodu